Chcete se dozvědět, jak zvládnout začátky na vysoké škole a získat cenné tipy od psycholožky Anny Vozkové, která působí v nově vzniklém Centru poradenských služeb na ČZU? Poslechněte si celý rozhovor, který poskytla pro Radio Wave, je k dispozici zde.
Přechod ze střední školy na vysokou může být velmi náročný. Mimo jiných akademických výzev je potřeba vypořádat se s větší odpovědností v plánování času. Na střední škole jsou testy a úkoly rozloženy v průběhu roku, zatímco na vysoké škole je většinou vše soustředěno do zkouškového období. To klade na studenty velký nárok v oblasti time-managementu a plánování. Často se řeší témata jako je prokrastinace a hledání efektivních strategií učení. Doporučuje se, aby každý student našel vlastní metody, jak zvládat své studijní povinnosti. Někomu vyhovují diáře, jinému to-do listy, kde je možné si odškrtávat splněné úkoly. Pro někoho jsou užitečné time-managementové aplikace.
Je vhodné si vyzkoušet různé techniky a najít tu, která nejlépe funguje pro každého individuálně. Pro zvládání velkého objemu učiva se doporučují techniky, jako jsou myšlenkové mapy nebo metoda Pomodoro, která podporuje efektivní práci s pravidelnými přestávkami. Metod a technik je však mnohem více, je ovšem klíčové začít se o ně zajímat před začátkem zkouškového období, protože když přijde stres ze zkoušek nemají už studující často kapacitu a prostor si je zkoušet a hledat, co by jim vyhovovalo.
Kromě akademických výzev může být těžké vyrovnat se s pocitem osamělosti. Studující často přicházejí do nového města, ztrácí kontakt se spolužáky a kamarády ze střední školy a ve velkých kolektivech je pro ně těžší navázat vztahy, což může být pro nováčky frustrující. Doporučuje se zapojit do seznamovacích kurzů, workshopů nebo studentských spolků. Sdílení strastí ale i radostí ze studia pomáhá novým studujícím si uvědomit, že v tom nejsou sami a že podobné problémy zažívají i spolužáci a spolužačky.
Pro studenty ČZU, kteří se potýkají se studijními, psychickými nebo osobními obtížemi, bylo zřízeno Centrum poradenských služeb (CPS), které nabízí komplexní podporu ve třech oblastech: oddělení pro psychosociální podporu, pomoc pro studující se specifickými potřebami a kariérní centrum. Je možné zde najít podporu, pokud se student cítí zahlcený. Podpora v CPS je dostupná nejen pro řešení vážných krizí, ale i pro předcházení problémům. Proto je vhodné se na něj obrátit už ve chvíli, kdy student cítí první náznaky potíží. „Už když to začíná plápolat, a ne když hoří celý dům.“